O czasopiśmie

Informacje ogólne

„Wiadomości Statystyczne. The Polish Statistician” („WS”) są wydawane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) we współpracy z Polskim Towarzystwem Statystycznym (PTS).

Pierwotną wersję czasopisma stanowi wersja elektroniczna, o numerze e-ISSN 2543-8476. Publikacja na stronie internetowej następuje ostatniego roboczego dnia miesiąca lub – jeśli miesiąc kończy się dwoma dniami wolnymi od pracy – pierwszego dnia następnego miesiąca. „WS” ukazują się także w wersji drukowanej (ISSN 0043-518X).

Zgodnie z komunikatem Ministra Nauki z dnia 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autorzy za opublikowanie artykułu w „WS” otrzymują 70 punktów.

Aby zagwarantować wysoką jakość publikacji, prace zgłoszone do „WS” poddaje się nie tylko ocenie recenzentów, lecz także skrupulatnej i wszechstronnej ocenie redakcyjnej, w tym weryfikacji poprawności stosowanych metod, terminologii i klasyfikacji odnoszących się do przedmiotu analiz. W celu utrzymania najwyższych standardów etycznych ściśle przestrzegane są zasady etyki publikacyjnej COPE.

Historia rozwoju czasopisma

Czasopismo istnieje od września 1956 r. Początkowo było publikowane z częstotliwością dwumiesięczną, a od 1966 r. – miesięczną. Kontynuuje tradycję „Kwartalnika Statystycznego”, wydawanego w latach 20. i 30. XX w. (obecnie jest to przegląd informacyjny Rady Głównej PTS). Przed II wojną światową (od października 1923 r. do sierpnia 1939 r.) oraz w latach powojennych (od sierpnia 1945 r. do listopada 1951 r.) GUS wydawał również periodyk pod tytułem „Wiadomości Statystyczne”, miał on jednak odmienny charakter – przedstawiał informacje liczbowe o stanie i rozwoju społeczno-gospodarczym kraju, nie należy zatem utożsamiać go z obecnie wydawanym czasopismem. We wrześniu 2016 r. – w 60. rocznicę powstania „Wiadomości Statystycznych” – został im nadany e-ISSN.

Od początku istnienia „WS” łączą studia i analizy naukowe z praktyką badawczą w ramach statystyki publicznej. Z biegiem czasu zmieniła się jednak strategia dotycząca zasięgu oddziaływania czasopisma. Została ona ukierunkowana na włączenie „WS” w międzynarodowy obieg naukowy i wzmacnianie związków statystyki publicznej z przedsięwzięciami naukowymi w skali europejskiej i światowej. Zostało to zainicjowane powołaniem w 2016 r. nowych, w tym zagranicznych, członków Rady Naukowej i Kolegium Redakcyjnego. Od 2018 r. w „WS” oprócz artykułów w języku polskim publikowane są także artykuły w języku angielskim, a od stycznia 2019 r. obowiązuje anglojęzyczny podtytuł czasopisma: „The Polish Statistician”. W 2024 r. wprowadzono zmiany organizacyjne i obecnie Zespół Redakcyjny (ZR) tworzą: Rada Naukowa, Rada Konsultacyjna i redakcja. W skład ZR wchodzą wybitni specjaliści, uczestniczący m.in. w tworzeniu międzynarodowej metodologii badań i ocenie zasobów informacyjnych statystyki publicznej, związani ze strukturami UE, ONZ, OECD oraz z krajowymi urzędami statystycznymi i środowiskiem naukowym.

„WS” rozwijały się na przestrzeni lat pod kierownictwem uznanych statystyków (do pobrania: Redaktorzy naczelni „WS”).

Od 2007 r. „WS” znajdują się w wykazie czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Polityka otwartego dostępu

Pełna treść artykułów publikowanych w „WS” jest udostępniana w internecie na zasadach otwartego dostępu (open access), tj. bezpłatnie i bez technicznych ograniczeń. Zapewnienie polskim i zagranicznym czytelnikom swobodnego dostępu do publikacji ma na celu popularyzowanie wiedzy i rozwój nauki.

Od 1 stycznia 2022 r. w „WS” obowiązuje wolna licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach (CC BY-SA 4.0). To oznacza, że autorzy, którzy zgłaszają artykuły do opublikowania w „WS”, udzielają wydawcy licencji niewyłącznej, czyli zachowują autorskie prawa majątkowe. Użytkownik zaś może dzielić się artykułem (kopiować i rozpowszechniać go w dowolnym medium i formacie) oraz adaptować go (zmieniać i tworzyć na jego bazie w dowolnym celu, także komercyjnym) na następujących warunkach:

  • uznanie autorstwa – artykuł należy odpowiednio oznaczyć (podać imię i nazwisko autora, tytuł artykułu, tytuł i numer czasopisma oraz numer DOI), podać link do licencji i wskazać, jeśli w artykule zostały dokonane zmiany. Można to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to okazywania przez licencjodawcę poparcia (sponsorowania, upoważnienia lub oficjalnego uznania) dla korzystającego z utworu lub sposobu, w jaki ten utwór jest wykorzystywany;
  • na tych samych warunkach – przetwarzając artykuł lub tworząc na jego podstawie, należy swoje dzieło rozpowszechniać na tej samej licencji co oryginał;
  • brak dodatkowych ograniczeń – nie można korzystać ze środków prawnych lub technologicznych, które ograniczają innych w korzystaniu z artykułu na warunkach określonych w licencji.

Z pozostałych artykułów zamieszczonych w czasopiśmie można korzystać w ramach otwartego dostępu zgodnie z ustawą o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.

Finansowanie

GUS, który jest jednostką administracji rządowej, w całości pokrywa koszty publikacji, a także zapewnia obsługę procesu publikacyjnego realizowaną przez pracowników Wydziału Czasopism Naukowych w Departamencie Opracowań Statystycznych.

W „WS” nie są zamieszczane reklamy ani realizowane cele komercyjne.

Archiwizacja

Wszystkie wydania „WS” od 1956 r. są dostępne w zbiorach cyfrowych Centralnej Biblioteki Statystycznej, a wydania od 2021 r. – w cyfrowej bibliotece Polona, należącej do Biblioteki Narodowej.

Dystrybucja i sprzedaż

Dystrybucją i sprzedażą wersji drukowanej „WS” zajmuje się Zakład Wydawnictw Statystycznych. Więcej informacji można uzyskać na stronie zws.stat.gov.pl.

Do góry
© 2019-2022 Copyright by Główny Urząd Statystyczny, pewne prawa zastrzeżone. Licencja Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 4.0 (CC BY-SA 4.0) Creative Commons — Attribution-ShareAlike 4.0 International — CC BY-SA 4.0