Marek Cierpiał-Wolan , Włodzimierz Okrasa , Grażyna Marciniak , Janusz Witkowski
ARTYKUŁ

(Polski) PDF

STRESZCZENIE

59. Światowy Kongres Statystyki, zorganizowany przez Międzynarodowy Instytut Statystyczny (ISI), który jest jedną z najstarszych organizacji naukowych na świecie, pozwolił na zaprezentowanie swoich osiągnięć przedstawicielom wielu krajów i z różnych obszarów badań, jak również na wymianę informacji na temat kierunku przyszłych działań. W programie kongresu znalazły się sesje naukowe, krótkie kursy, spotkania administracyjne i satelitarne, na których przedstawiono nie tylko osiągnięcia statystyki jako dziedziny nauki, lecz także jej praktyczne zastosowania w wielu dziedzinach życia oraz, co najważniejsze, określono perspektywę dalszego rozwoju statystyki.
W trakcie kongresu zostały przedstawione osiągnięcia polskich statystyków, co stanowiło idealną okazję do promocji działalności GUS-u i społeczności akademickiej w ramach ważnych dziedzin statystyki międzynarodowej. Dużo uwagi poświęcono nowoczesnym rozwiązaniom organizacyjnym spisów powszechnych, wieloaspektowemu zastosowaniu big data oraz szeroko rozumianej jakości życia. Szczególnym wyzwaniem statystyki publicznej jest wielowymiarowy charakter procesów transgranicznych. Wyniki badań w tych obszarach są źródłem informacji wyznaczającej kierunek modernizacji statystyki publicznej, a tym samym definiują jej długofalowe przekształcenia. Program kongresu w dużej mierze skupiał się na młodych statystykach, dla których zorganizowano wiele sesji i konferencji satelitarnych, przede wszystkim aby stworzyć młodym statystykom z różnych organizacji statystycznych z całego świata możliwość komunikacji i nawiązania kontaktów.

SŁOWA KLUCZOWE

statystyka, metodologia badań statystycznych, statystyka publiczna, teoria statystyki

Do góry
© 2019-2022 Copyright by Główny Urząd Statystyczny, pewne prawa zastrzeżone. Licencja Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 4.0 (CC BY-SA 4.0) Creative Commons — Attribution-ShareAlike 4.0 International — CC BY-SA 4.0