Analiza mieszkalnictwa w Polsce została przeprowadzona przy użyciu danych uzyskanych z Banku Danych Lokalnych, Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 r. i wydawnictw GUS. Liniowa funkcja trendu, wielowymiarowa analiza skupień i dynamika zmian posłużyły do analizy tego tematu.
W Polsce liczba mieszkań na obszarach miejskich i wiejskich rośnie, co widać szczególnie wyraźnie w miastach. W większości województw średnia wielkość mieszkania, jak również liczba pomieszczeń oraz pokoi wzrosła. Zaobserwowano zmniejszającą się rolę mieszkań komunalnych i spółdzielni oraz rozkwit budowy mieszkań przez osoby indywidualne (na własność) lub przez firmy deweloperskie na sprzedaż albo wynajem. Wyposażenie w wodę, toalety i łazienki uległo poprawie, podczas gdy mniej mieszkań ma centralne ogrzewanie i gaz sieciowy.
mieszkalnictwo, standard mieszkaniowy, zasoby mieszkaniowe, liniowa funkcja trendu, wielowymiarowa analiza skupień
Bank Danych Lokalnych (dane z lat 1995—2011), https://bdl.stat.gov.pl/BDL/start
Gospodarka mieszkaniowa w 2011 r. (2012), GUS
Olech P. (2008), Mieszkalnictwo i bezdomność. Raport z wpływu sytuacji mieszkaniowej w Polsce na zjawisko bezdomności i wykluczenia mieszkaniowego, Europejskiej Federacji Organizacji Pracujących z Ludźmi Bezdomnymi FEANTSA, Materiały z konferencji, która odbyła się 13 i 14 listopada 2008 r. w Cardiff. s. 251, www.pfwb.org.pl/wp-content/uploads/2010/01//20091.pdf
Rocznik Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej (z lat 1995—2011), GUS